Możesz odmówić przystąpienia do pracy!

Kiedy możesz odmówić przystąpienia do pracy?

Kucharz wiele godzin spędza przy rozgrzanych do bardzo wysokich temperatur piecachFot. sxc.hu

W świetle przepisów BHP pracodawca jest zobowiązany tak zorganizować pracę swoim podwładnym, by ich zdrowie i życie nie były zagrożone podczas wykonywania pracy. Tak stanowi prawo. A co się dzieje, kiedy takich warunków pracodawca nie zapewnia? Czy pracownik ma obowiązek bez względu na warunki przystąpić do pracy?
 
Gorąca kuchnia
 
Nie ma się co oszukiwać, kotlet na zimnym oleju się nie usmaży! To dlatego kuchnie w lokalach gastronomicznych nierzadko przypominają prawdziwe piekło. Kucharz przez wiele godzin stoi nad rozgrzanymi garnkami, w pobliżu rozgrzanych do bardzo wysokich temperatur pieców czy grilla z pieczonym mięsem. Co na to przepisy? Pracodawca musi zapewnić w miejscu pracy odpowiednią temperaturę, bez względu na porę roku i własną sytuację finansową. Dolna granica to 18 stopni C, nie ma natomiast jednoznacznego określenia maksymalnej temperatury, jaka może panować w zakładzie pracy.
 
 
Rozporządzenie mówi tylko, że „temperatura powinna być odpowiednia”, a za taką przyjmuje się maksymalnie 28 stopni przy ciężkiej pracy fizycznej i 30 stopni przy pracy biurowej. Jedynie młodociani mają jasno określone warunki pracy – tam, gdzie pracują, temperatura nie może przekraczać 30 stopni. Z drugiej strony, przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek ograniczenia skutków wysokich temperatur. Okna muszą być zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale już klimatyzacja czy dodatkowa wentylacja nie są obowiązkowe. Osoby pracujące w upale albo na mrozie mają też prawo do darmowych napojów.
 
To nie są warunki dla mnie!
 
Zimno czy gorąco nie są wystarczającym powodem do tego, by odstąpić od wykonywania swojej pracy. Jedyne co można zrobić, to wynegocjować krótszy czas pracy w trudnych warunkach bądź dodatkowe przerwy (bez odliczania ich od pensji), plus wydajniejszy system chłodzenia pomieszczeń. Jeśli mimo to, ktoś pracujący w nagrzanej kuchni albo w mocno nasłonecznionym ogródku kawiarnianym poczuje się w trakcie pracy źle, ma prawo opuścić miejsce pracy. Trzeba jednak pamiętać aby poinformować o tym swojego szefa.
 
 
Tak samo jest w sytuacji, gdy musimy pracować w niskich temperaturach. Pracownik może odmówić wykonywania swoich obowiązków również wtedy, gdy miejsce pracy nie jest dostatecznie zabezpieczone (np. przed pożarem), pracodawca nie zapewnił odpowiedniej odzieży ochronnej, odmawia prawa do przerw regeneracyjnych bądź nie przygotował miejsca do ogrzania się. Co ważne, przepisy dotyczące zapewnienia właściwej temperatury obejmują nie tylko osoby na etatach, ale również zatrudnionych na umowach o dzieło czy zlecenie.
 
Dorota Hanas
 
Dodaj cv do serwisu pracawgastronomii.pl