Jak stworzyć idealne CV?

 Jak stworzyć idealne CV?

Szukanie pracy nie należy do miłych czynności, dlatego też chcemy przez cały proces rekrutacji przejść jak najszybciej. Często wiąże się z tym to, że aplikacje wysyłane do potencjalnych pracodawców są niedopracowane, a jeszcze częściej niedostosowane do stanowiska oraz miejsca pracy, do którego aplikujemy. Dobrze jest więc poświęcić chwilę na dopracowanie swojego życiorysu tak, aby miał jak największe szanse i wyróżniał się spośród konkurencji. Zobacz, jak stworzyć idealne CV.

Podstawowe informacje

Oprócz tak podstawowych danych jak imię, nazwisko oraz dane kontaktowe warto podać również swoją datę urodzenia. Być może pracodawca nie będzie się nią w żaden sposób sugerował, jednak warto tę informację umieścić i to na samym początku aplikacji. Pamiętajmy aby zawsze podawać rzeczywisty adres zamieszkania, nawet jeśli różni się od adresu zameldowania. Informacja ta jest konieczna, ponieważ potencjalny pracodawca może chcieć skontaktować się z nami drogą pocztową. Następną ważną informacją jest podanie adresu e-mail, tu musimy pamiętać aby nie zawierał on zdrobnień czy pseudonimów, powinien natomiast zawierać nasze imię i nazwisko.

Polecamy także: Na jaką umowę liczyć pracując w gastronomii?

Wykształcenie

Informacje o naszym wykształceniu powinny być podane w kolejności odwrotnej do chronologicznej, oznacza to, że na pierwszym miejscu wypisujemy nazwę uczelni, którą skończyliśmy najpóźniej, lub na której ewentualnie wciąż studiujemy. Pamiętajmy też, aby jako ostatnią podać szkołę średnią, nie ma bowiem sensu pisać o gimnazjum, czy podstawówce. Jeżeli nasze wykształcenie jest kluczowe dla stanowiska o jakie się ubiegamy, możemy podać w swoim CV więcej informacji na jego temat, np. napisać jaki był temat naszej pracy dyplomowej czy podać nazwisko promotora, jeśli jest znanym i liczącym się specjalistą.

Doświadczenie zawodowe

W odróżnieniu od wykształcenia, doświadczenie zawodowe należy podać w kolejności chronologicznej, czyli najpierw wypisując nazwę firmy, dla której pracę zaczęliśmy najwcześniej. Pamiętajmy, aby podawać informacje, które mogą być istotne dla pracodawcy. To znaczy, że nie należy wpisywać miejsc pracy, które nie są związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Informacją najważniejszą dla pracodawcy będzie to, gdzie wcześniej pracowaliśmy, na jakim stanowisku i jaki był nas zakres obowiązków. Taki zakres możemy podać od myślników, aby było to jak najbardziej przejrzyste.

Przeczytaj także: Czy łatwo znaleźć pracę w gastronomii?

Pozostałe umiejętności

W CV warto też pochwalić się innymi umiejętnościami takimi jak np. znajomość języków obcych (ważne aby podać poziom znajomości), możemy wypisać też kursy jakie przeszliśmy, zdobyte certyfikaty oraz prawo jazdy (o ile je posiadamy). Ważne również jest podanie nazw programów komputerowych, które potrafimy obsługiwać.

Hobby, zainteresowania, cechy charakteru

Na końcu CV podaje się zwykle hobby czy zainteresowania, pamiętajmy jednak, by pochwalić się nimi tylko wtedy jeśli naprawdę są nietypowe. Podobnie rzecz ma się z cechami charakteru. Równie ważne jest, aby nie pisać, że jest się zainteresowanym czymś, czym w rzeczywistości co najwyżej chcielibyśmy się interesować. Podczas rozmowy możemy trafić na osobę, która naprawdę się tym pasjonuję, a wtedy stracimy na wiarygodności, co może doprowadzić do utraty szansy na zatrudnienie.

Więcej praktycznych porad na temat redagowania CV znajdziesz na www.grafton.pl